Potřebujete poradit?
Jsme tu pro vás

 
Nevíte si rady s určením krmné dávky nebo výběrem krmiva? Připravili jsme pro vás přehledné zpracování nejčastějších otázek, rozdělených podle různých témat.
 
Využít můžete také praktický formulář pro určení vhodné krmné dávky, na jehož základě sestavíme doporučený plán přímo na míru vašeho koně. A kdybyste měli otázku, na kterou nenajdete odpověď, neváhejte se na nás obrátit.

Top otázky

Čím se liší krmiva pro rekreaci a sport?


V naprosto obecné rovině lze říci, že obsah energie, kterou kůň přijímá, musí odpovídat zátěži, která je po něm požadována. Zatímco rekreační kůň podává energeticky méně výrazné výkony, sportovní už má energetické nároky i výdej větší. U obou pochopitelně požadujeme kompletní vitamino-minerální pokrytí, což je u všech našich krmiv samozřejmostí. Pro sportovce tedy vybíráme energetičtější jako např. XP EQ Gistbrok, zatímco pro rekreačního koně to s energií nepřeháníme jako např. Easy Mix.
Co je lepší: granule, nebo müsli?


Vybírejte krmivo podle energetických a výživových parametrů, nikoli podle struktury. Granule jsou zpravidla ekonomičtější, zatímco müsli má pro koně atraktivnější strukturu, je chutnější a voňavější. Müsli nemusí být vždy „kvalitnější“, proto při výběru krmiva se zaměřte spíše na to, jaké vlastnosti má krmivo splňovat. U vybíravějších koní je populárnější müsli, granule jsou vhodnější jako koncentrovaná krmiva.
Jak krmivo skladovat?


Skladujte tak, jako byste skladovali lidské müsli či jiné suché potraviny: v suchu, temnu, pytel vždy po odebrání krmné dávky uzavřít. Je možné použít také uzvaíratelné barely. Dávejte pozor na extrémní teploty, mohou Vaše krmivo znehodnotit: ať už vedra (která vedou k rychlejšímu žluknutí) či mrazy (díky kterým se může změnit struktura krmiva).
Jak správně určit krmnou dávku jaderného krmiva?


Nejjednodušší způsob, jak zjistit správnou dávku, je zadat parametry našemu krmiváři nebo přímo v příslušné sekci našeho webu. Dostanete tak zpracovaný koncept, co by bylo na základě zadání z našeho pohledu nejvhodnější a pak podle reakce vašeho koně můžete doladit detaily, protože potřeby se dle nároku na podávané výkony i v průběhu roku mohou měnit. Pokud jste zkušenější, zpravidla víte, co váš kůň potřebuje a dávkování jednoduše vypočítáte dle jeho hmotnosti. Pokud si nejste jistí, neváhejte nás kontaktovat – každý kůň je individuál! Nezapomínejte na dostatek objemného krmiva a pitný režim.
V čem je rozdíl mezi tzv. pomalou a rychlou energií a proč je to důležité vědět?


Pomalou nebo tzv. postupně uvolňovanou energii využijeme v disciplinách, kde je požadován vytrvalejší dlouhodobý silovější výkon – např. drezura, endurance. Takováto energie pochází především z olejů, tuků a podle toho samozřejmě vybíráme krmivo. Zatímco rychlá energie je původem spíše z cukru, škrobu – propůjčí koni krátkodobější intenzivní výbušný výkon, jaký potřebují koně na parkuru či v krosu spřežení. Je dobré se při výběru krmiva tedy zamyslet, za jakým účelem ho budeme krmit, aby splnilo naše očekávání.

Vychytávky pro každý den

Mám koně po většinu dne na pastvině, stačí mu to?


Zřídka v našich zeměpisných šířkách najdeme pastvinu, která by zajistila příjem dostatečného množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Pokud nemá kůň problém s dostatkem energie, tak je v podstatě stačí dodat vitamino-minerálním doplňkem jako např. Vita Horse Korrel. Kdybychom ho chtěli ještě výrazněji podpořit, můžeme doporučit např. Kernmixbrok či mu třeba občas udělat mash Slobbermeel.
Můj kůň potřebuje nabrat hmotu, bez toho, aby se to projevilo na jeho temperamentu. Co doporučíte?


Pro rychlé nabrání svalové hmoty doporučujeme ke krmivu přídavek Mais-Lijnzaadbrok, ale jako vše, co se používá pro „zakulacení“ koně, obsahuje dost energie. Další možnou variantou je přidávat do krmiva doplněk Bodybuilder s L-karnitinem, který podpoří růst svalové hmoty. Pro rekreační a sportovní koně můžeme navíc doporučit krmivo Conditiebrok, které propůjčí koni oblejší tvary a dávkování použijete jednoduše dle intenzity zátěže. Z müsli je za tímto účelem nejvhodnější Easy Mix – jeho cílem je oblý kůň bez horké hlavy.
Ráda svému koni sama míchám vitaminy a doplňky, poraďte mi nějaký způsob, jak to udělat bez toho, aniž bych zasahovala do krmné dávky.


Za tímto účelem se jako nejvhodnější varianta jeví müsli Appel Mix či Equi Mix. Naši jezdci rádi používají např. Appel Mix i jako odměnu po práci, do které můžu zamíchat veškeré doplňky, které jinak kůň rád vybírá z krmiva a nechává ve žlabu, kde se znehodnocují. K tomuto účelu slouží i mash Slobbermeel, tady ale pozor na dávkování, kromě vitaminů je i bohatý na energii.
V naší stáji krmí ovsem. Můj kůň to snáší dobře, přesto mám pocit, že by potřeboval doplnit hladinu vitaminů a samozřejmě vím o nepříznivém poměru vápníku a fosforu v ovsu.


Pro tento případ je možnost do krmiva přidávat Kernmixbrok – koncentrované vitaminy v granulích anebo vybalancovat živiny doplňkem Vita Horse Korrel, který je vhodný při použití jakéhokoli základního jaderného krmiva, které nemá obsah vitaminů, minerálů a stopových prvků.
Mám doma vybíravce. Krmí se obtížně, nic mu nejede a krmivo zůstává ve žlabu. To se pochopitelně odráží i v jeho přístupu k práci. Co s tím?


I tady nabízí Horsefood více možností. Jednou z nich je vyrobit mash Slobbermeel – chutná vlažná směs, do které se dá zamíchat i další jadrné krmivo a slouží jako vitaminová a energetická bomba. Dále se dá přejít na chutné müsli: bylinkové Kruidenstruktuur Mix (energetičtější) či Fit Mix (méně energetické) a lze využít i např. Appel Mix s obsahem mrkvových a jablečných výlisků, kterým váš kůň neodolá!

Špičkový výkon

Můj kůň trpí stresem při transportu, na závodech hubne, ztrácí energii a chuť podávat výkony. Jak mu mohu sezonu usnadnit?


Horsefood má s obtížemi závodníků rozsáhlé zkušenosti. Krmiva pro vrcholový sport jsou energetická sama o sobě, ale můžete např. přídavkem Slobbermeelu dodat svému koni „vitaminovou bombu“ s extra obsahem všech vitaminů a energie. Zároveň můžete dočasnou úpravou množství krmiva zajistit, aby se zamezilo ztrátě energie. Koni ve stresu navíc můžete pomoci Easy Mag Mixem, přídavek hořčíku mu pomůže k většímu psychickému uvolnění. Složky pro uvolnění pohybového aparátu po výkonu jsou již obsažena ve všech našich krmivech pro vrcholový sport! Když se kůň bude cítit uvolněný fyzicky, podpoří to i jeho psychiku.
Vím, že pohybový aparát koně dostává při výkonech dost zabrat. Jak mohu svého koně při jeho práci podpořit?


Kromě správného krmení, které sedí právě tomu Vašemu koni, existuje řada možností péče o pohybový aparát. Podávání např. MSM (methylsulfonylmethanu) pomůžete tlumit obtíže spojené s opotřebnějšími klouby, ještě výraznější účinek pak pro „promazání“ kloubního aparátu má jeho spojení s glukosaminem a chondroitinem. Pokud má váš kůň problém se zakyselením svalů a jejich regenerací, tak kromě toho, že se na tuto problematiku zaměřují všechna naše krmiva pro vrcholový sport, můžete koni dodat antioxidanty jako vitamin E a nezbytný selen v E Seleen Mixu. Nezapomínejte ani na správnou hydrataci, která může opravdu výrazným způsobem Vašeho koně při výkonu ovlivnit, a to s přídavkem Electrolyten Mix do vody – bez elektrolytů vodu v těle kůň neudrží.
Závodím na vrcholové úrovni v drezuře, moje kamarádka ve skocích. Co byste nám doporučili jako základ jadrného krmiva pro naše šampiony?


Drezura, ač to tak nevypadá (a vypadat nemá :-), je těžká dřina, která vyžaduje dost energie pro podávání vytrvalých a soustředěných výkonů. Byť je samozřejmě třeba se přizpůsobit individuálnímu koni, naprosto nejčastěji používáme kombinaci XP-EQ Gistbrok, nejsilnější granule z našeho sortimentu, a Omega-3 Power Mix, který je zdrojem energie, která není „bláznivá“. Pro parkur, kde jsou výkony kratší a výbušnější, je opět dobrým silovým základem XP-EQ Gistbrok či „jiskrnější“ Refit Energy Brok a pak většinou pro dodání výbušnosti přidáváme müsli Speed Mix či Granenmix Compleet. V případě, že více jiskry třeba není, tak je opět dobrou volbou Omega-3 Power Mix.
Přestože sportuje, oplývá můj kůň robustnějšími tvary, které mu při výkonu spíše překážejí :-) Je mi jasné, že v tomto směru je zásadní dostatečná zátěž, ale čím ho krmit, aby zbytečně netloustl a přitom měl dost energie?


Pro vašeho koně by bylo nejvhodnější krmivo s obsahem energie, která nepochází z olejů a tuků. Tzn „jiskrnější“ krmiva jako např. z našeho sortimentu Granenmix Compleet či Prestatiebrok, dále pak Refit Energy Brok, vyzkoušet můžete i lehce stravitelné bylinné müsli Kruidenstruktuur Mix, které rovněž poskytne dostatek energie.
Náklady na špičkové krmivo jsou pro mě neúnosné, přesto chci svému koni dopřát maximum s omezeným rozpočtem. Co doporučíte?


Pokud chcete top krmivo pro sportovce se zajímavější cenovkou, sáhněte po Basis Sportbrok nebo Conditiebrok. Tyto granule jsou využitelné jak pro nižší sport, tak i ten vrcholovější – stačí vyladit dávku dle aktuální zátěže a nemusíte mít obavy, že by Váš kůň trpěl nedostatečnou výživou.

Tipy pro chov

Koupila jsem si hříbě krátce po odstavu. Je to můj vysněný kůň, budoucí hvězda a chci se ujistit, že má veškeré podmínky pro správný vývoj. Čím ho krmit?


Doporučujeme Veulenkorrel Start jakožto první pevné krmivo, pokud máte možnost s tím začít ještě pod klisnou. Grow mix MV je také vhodné počáteční krmivo pro kojící klisnu i její hříbě. Jaarling/Merriebrok je pak vhodné od roku až do té doby, než dosáhne 2,5 let. Později při začátku práce se pak již přesune např. na Basis Sportbrok.
Moje bývalá top sportovní klisna je na počátku březosti. Chci jí dopřát vše, co potřebuje, aby březost byla co nejmenší zátěží pro její tělo a současně poskytnout rostoucímu nenarozenému šampionovi veškerou podporu.


Nejlepší palivo pro březí klisnu představují granule Merriebrok Beta nebo Jaarling/Merriebrok. Poskytnou jí vše, co ona i rostoucí plod mohou potřebovat.
Jaká hrozí rizika, když svému rostoucímu mladému koni budu dávat oves a pastvu jako již tolik generací přede mnou?


Tady je to velmi individuální. Pokud nebude mít rychle rostoucí mladý kůň k dispozici veškeré nezbytné „stavební prvky“, tak je možné, že se v budoucnu bude potýkat nejen se slabším pohybovým aparátem, ale také s problémy jako OCD. Správné krmení od hříběcího věku se vám vrátí v podobě silného, zdravého, mladého koně s dobrou imunitou.
Proč se klisnám ke konci březosti snižuje krmná dávka?


Vzhledem k rostoucímu plodu a zvýšené námaze spojené s vyšším stupněm březosti je třeba, aby krmivo bylo pro klisnu lehčí a dobře stravitelné.

Nenašli jste, co jste hledali?
Kontaktujte náš zákaznický servis

773 899 008

Po–Pá 9:00–18:00